Liščata v planetáriu

25.05.2015 17:47

Tak to vypadá, že liščata jsou dobře zapsána tam "nahoře" - "partyja", která má na starosti odmetání mraků z oblohy, se činila, seč mohla, a tak přestože předpovědi na dnešek nebyly nic moc, nakonec jsme při našem putování za hvězdami nejenže ani trochu nezmokli, ale dokonce nám při zpáteční cestě i svítilo sluníčko :-).

V planetáriu si děti nejdříve prohlédly denní i noční oblohu, viděli jsme zrychlený zdánlivý pohyb nebeských těles a seznámili jsme se s některými souhvězdími, hvězdami  a planetami. A musím liščata pochválit, protože na spoustu otázek, které zazněly od průvodce pořadem, znala správnou odpověď.

Po tomto asi čtvrthodinovém úvodu už nás čekal naučný film o životě stromů, kterým nás provázeli světlušák Mike a beruška Dolores. Ovšem na rozdíl od obyčejné projekce, kdy obraz vidíme na plátně pouze vepředu, v tomto sférickém kině je obraz promítán na kopuli a my jsme tak scénu mohli sledovat nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou. Mnohem více jsme tak byli vtaženi do děje a prostoru a  ani jsme k tomu nepotřebovali speciální brýle. Děti byly nadšené, alespoň tak soudím podle vzrušeného šepotu a jásavých výkřiků :-).

Nakonec jsme se ještě trošku protáhli Experimentáriem a při zpáteční cestě lesem a vilkovou zástavbou jsme si zopakovali listnaté i jehličnaté stromy a některé jarní květiny. 

Myslím, že liščata by si takovou výuku nechala líbit častěji :-)

Pár fotek z dnešního dne je TADY